Müzikle zamanda yolculuk

Otobüste, vapurda, işe giderken, yemek yaparken, ders çalışırken… Kulağımızda kulaklık, elimizde telefon son çıkan şarkıları, en popüler sanatçıları iTunes, Spotify gibi uygulamalar üzerinden, nadiren güncel radyolardan izliyoruz. Bazen de “eskilere” dönmek istiyoruz. İşte böyle anlar için https://www.dedeminradyosu.com adlı yeni uygulama, nostaljik şarkılarla dinleyicilere zamanda yolculuk yapma imkânı tanıyor.
haber metninin boyutu  
haber metnini yazdır 
https://www.dedeminradyosu.com’a girdiğinizde bir dünya haritasıyla karşılaşıyorsunuz. Haritadan istediğiniz ülkeyi ve 1900’lerden günümüze kadar istediğiniz on yılı seçerek o dönem radyoda çalınan şarkılardan seçmeler dinleyebiliyorsunuz. “Taksi” modunu seçerek,  istediğiniz kadar ülkeden ve dönemden istediğiniz sayıda şarkıyı ekleyip kendi yol şarkıları listenizi oluşturabiliyorsunuz.

Bu nostaljik fikir 2012 yılında Fransız sanatçı Benjamin Moreau’dan çıkmış. Moreau, bir gün babasının 1966 model arabasıyla Fransız Rivierası’nda gezinirken ahşap radyoya gözü takılmış “Müziği, türüne, sanatçıya ya da şarkı adına göre alfabetik olarak değil, yerine ve dönemine göre düzenlesek nasıl olurdu” diye düşünmüş. Bu fikri geniş bir müzik arşivine sahip olan prodüktör arkadaşı Raphaël Hamburger’e götürmüş.

Hamburger’in desteği ve Indiegogo adlı “crowdsourcing” sitesinde (ilginç projelerin internet üzerinden bağışlarla finanse edildiği bir platform) toplanan kaynaklar sayesinde “https://www.dedeminradyosu.com” projesi gerçekleştirilmiş. Daha sonra müzik tutkunları da internet üzerinden arşivlerini paylaşarak siteye kaynak sağlamış.

https://www.dedeminradyosu.com’nun şimdi 170 binden fazla dinleyicisi var. Bilgisayar, akıllı telefon ve tablet uyumlu olan program ücretsiz olarak tüm dünyaya servis veriyor. İsmindeki  her “o” bir kıtayı temsil ediyor. 

Beş kıtadan ve her dönemden en iyi müzikleri derleyen uygulamada Türkiye’den de birçok  seçme var. 1990’larda Kesmeşeker gibi Türkiye’de alternatif müzik denemeleri yapan gruplar, 1980’ler ve öncesinde Fikret Kızılok, Barış Manço, Erkin Koray, Safiye Ayla, Perihan Altındağ, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Berkant, Beyaz Kelebekler ve her dönemin en sevilen, Türk müziğinin katkıda bulunan isimlerin şarkılarını https://www.dedeminradyosu.com’da dinleyebilirsiniz.

  • 17 Nisan 2020,
  • |
  • 308
  • |

mobil uygulama

FACEBOOK

Telefon:
+90 (312) 960 10 63
Copyright © 2020 Dedemin Radyosu -  WEB TASARIM