#3  Pazar ve Ertesi

#3 Pazar ve Ertesi

Sıradan bir Pazartesi sabahıydı. Sabah herkes uyanmış, Batı okul yolunu tutmuş, Raif dede buğulu odasında piposunu tüttürmeye başlamış.  Herkes yapacağı işe koyulmuş günün geçmesini ve bir sonraki günün gelmesini bekliyordu.

Yaşlı ve huysuz adam ne kadar suratsız ve otoriter olsa da Batı’ya karşı ayrı bir özen gösteriyordu. Ne de olsa Deli Raif dedenin tek huzur ve mutluluk kaynağı Batı’ydı.

Saat iki ’ye doğru geliyordu. Raif dedenin sokağa bakan penceresinden çocukların geçtiğini gördü, Batı da kapıdan içeri girdi girecekti. Dede Raif hemen sabah hazırladığı çalı çırpıları sobaya doldurmaya başladı. Çünkü Batı asla dedesini kapıdan girip kontrol etmez ve asla seslenmezdi. Evinin bacasından duman çıkıyorsa Raif dede orda olduğunu anlardı.

Bahçe kapısı açıldı; Batı koşarak içeri girdi.

  • Anneee…
  • Geldin mi vre tosun diyerek seslendi babası.
  • Aa baba… Biz geziye gittik .

diyerek heyecanla anlatmaya başladı. Ardından annesi seslendi;

  • Geldin mi benim güzel oğlum!
  • Annee Anneee biz bugün geziye gittik.

Diyerek devam etti. Annesiyle derin bir sohbete giren Batı. Dedesinin orda olup olmadığına bile bakmamıştı. Bu arada Raif dede odasında rahatsızlanmış. Bahçede odun kesen Kemal Usta içine doğmuş gibi. Babasına seslendi.

  • Baba … Baba… Ferhan kahve yapmış gel de kahvemizi içelim.

Diyerek odun kesmeye devam etti. 2-3 dakika geçtikten sonra ses vermeyen Raif dedenin uyuduğunu düşünerek, odun kesmeyi bırakıp yavaşça olacaklardan habersiz Raif dedenin odasına doğru yürüdü. Kapıya doğru uzanan Kemal Usta uyuyan babasını korkarak uyanmaması için kapıyı usulca açtı.

  • Baba ?

Benzi solmuş, nefes almakta zorlanan Raif dedeye doğru koştu. Hemen Ferhan Hanım’a seslenmeye başladı.

  • Ferhaaaan! Ferhaaaan! Hemen buraya gel! Kolonya bir şey getir. Ferhaaaan! Hadi hemeeeeen Babam fenalaşmış!

Ferhan Hanım bahçeden koşturarak geldi. Batı evin kapısının köşesinden korkmuş bir şekilde Raif dedenin odasına doğru bakıyordu. O sırada bahçe kapısından abisi Bulut içeriye girdi . Gördükleri ile şaşkına dönen Bulut, Batı’nın da sarılmasıyla iyice şoka girmişti. Ağır bir şekilde adım atmaya devam diyordu. Bir taraftan Batı konuşuyor diğer taraftan annesinin  ‘Baba, Baba’ dediğini duyuyordu.

O sırada Kemal Usta Raif dede kucağında bahçeye çıktı ve hemen sokakta duran 78 model aracına doğru koşturdu.

Raif dede arkada Kemal usta direksiyonda, Batı’nın, Bulut’un ve Ferhan Hanım’ın  gözleri önünde hastaneye yetiştirmek üzere uzadı gitti. Geriye o korku dolu bakışlar ve merak içinde bekleyiş kalmıştı.

Email adresiniz açık olarak kullanıcılara paylaşılmaz. Doldurulma zorunluluğu vardır*.