Adalet Tanrıçası Themis

Adalet Tanrıçası Themis

Merhaba arkadaşlar son dönemlerde herkes tarafından adaylığında kıyasıya mücadele edilen ve herkes kendi tarafınca sahiplenilen  bu sözcük “ADALET”  sözcüğüdür.

Peki kime aittir?

Asıl olan Yunan mitolojisindeki Iustitia (ilahi adaletin tecessümü) Themis‘e aittir.

Themis Kimdir?

Themis, Yunan mitolojisinde Uranüs ve Gaia’nın kızı olan adalet ve düzen tanrıçasıdır. İlahi adaletin tecessümüdür. Babaları Zeus olan, Horae ve Moirae’nin annesidir.

Kendisi öfkeli veya cezalandırıcı Tanrıça değildir. Yeteri kadar saygı gösterilmediğinde veya adaletsizlik yapıldığında, o sessiz kalır ve onun yerine Nemesis gerekli karşılığı, cezayı verir. Themis, aynı zamanda kâhindir, kehânet gücü vardır, kehânet yeri olan Delphi tapınağını o inşa etmiştir.

“Antik Yunan inancında Nemesis, hubris (tanrıların huzurunda kibirlilik) durumunda olan kişilere karşı uygulanan ilahi cezanın ruhudur.”

Kim olduklarını öğrendiğimize göre gelelim Adalet sözcüğüne;

Adalet’in tanımını da bilmeyenler için; tam anlamıyla  doğru ve yanlışın ayırt edilebilmesi  için kullanılan bir sözcüktür. Anlam olarak çok büyük bir yüktür herkes taşıyamaz.

Adalet bir ülkenin temelini oluşturan temel kavramlardan bir tanesidir.

Aslında Adalet demek; yasaların, hak ve hukukun herkes için eşit şartlarda işlemesi ve suçluların hakkıyla cezalandırılması demektir. Yani anlayacağınız üzere Adalet kavramının doğru işlemediği bir toplumda bireyler mutsuz ve kendilerini güven içinde hissedemezler. Bu sebeple toplum tarafından seçilmiş; yöneten, yöneticilerin sahip olması gereken en temel özelliklerden birincisidir.  Adaletli olmak sözle değil, aslında özde, kılıç gibi keskin olunmalıdır. Haksızlıklar karşısında durarak tüm suçlulara karşı eşit şekilde mücadele etmektir.

Haksız yere cezalandırılan insanlar da toplumun en büyük yarasıdır. Aynı şekilde de suçlu olup sokakta rahatça cirit atan kişiler de elbet Themis tarafından cezalandırılır. Zira hiç kimse bir birey olarak Adalet bekçisi değildir. Gün doğunca ilahi Adalet de doğar.

Bu sebeple adaletin sağlanması için mücadele edilmeli, fakat önemli bir uyarı bir birey tek başına asla Adalet Bekçi’si değildir.

Email adresiniz açık olarak kullanıcılara paylaşılmaz. Doldurulma zorunluluğu vardır*.