Çocuklarınızın Geleceğini Etkileyen 6 Olumsuz Davranış

Çocuklarınızın Geleceğini Etkileyen 6 Olumsuz Davranış

Her anne babalarda bazı davranışlar vardır ki, çocuklarını olumlu yönde etkilediklerini sanırlar ancak tam tersi onlar ‘psikolojik bir travmanın’ içine iterler. Eğer çocuklarınızın geleceğini düşünüyorsanız bu davranışlara göz atmanız gerekiyor.

‘’Dr. Tim Elmore çocukların üzerine  titremenin, onları liderlik vasıflarından uzaklaştırdığını ve başarılı olmalarını engellediğini savunmaktadır.’’

Ben burada anlayış eksikliğinin çok büyük rolü olduğunu düşünmekteyim. Genelde eski kuşak  yarın için hazırlık yapan, para biriktirip, emekli olunca para harcayabilmek için mücadele eden kesimdi.  Tüm bunlara karşılık olarak biz de şu mesajı aldık; anı kucakla, bunu hak ediyorsun, keyfini çıkar… Ve zaten bunu yaptık.  Gerçek şu ki, sadece bu güne değil , yarın, sonraki gün bir sonraki günlere odaklanan ebeveynler için her şeyin sonucu daha da iyi olmaktadır.

Çoğu aile istemeden de olsa;

  1. Aşırı Korumacı Davranmak

Çocuklarımızı korumak en doğal davranış biçimidir. Ancak hayatından normal bir başarısızlık ve acı yaşamamış çocuklar aşırı kibir veya kendine karşı güvensizlik görülebilir. Küçük bir sıyrık onların sadece canını yakabilir ama bir daha aynı hatayı yapmaması gerektiğini de öğrenecektir.

  1. Ufacık Bir Şeyde Hemen Yardım Elini Uzatmak

Onları kendi başlarına bir sorunu çözüp çözemeyeceklerine izin vermeliyiz. Başarı ve başarısızlık duygusunu ne kadar erken tadarlarsa, onlar için o kadar da iyi olacaktır.

  1. Çocuklarımızı Aşırı Övmek

Kendi çocuğumuzu övmek yarardan çok zarar getirir. Çocuklarımızın zayıf yönleri görmezden gelmek, onların hile yapmasına, yalan söylemesine ve zorluklar karşısında güçsüz kalmalarına neden olur. Övgünün özel olması çok önemlidir ve bir yetenekten çok, gösterilen emek ve çabayı övmek daha faydalıdır.

  1. Mücadele Hikayelerimizi Paylaşmamak

Geçmişte yaptığımız hatalar ve yaşanan sıkıntılar hakkında konuşmak, onların hayata karşı biraz daha cesur olmalarını sağlayabilir. Böylece aynı hatalara tekrar düşmemiş ve bir fikir sahibi olmuş olur.

  1. Çabuk Sinirlenmek

Başarılı olmayı ve başarısız olunmayı biz öğretemeyiz. Ne de kontrol edebiliriz, tek yapmamız gereken onun cesurca hata yapmasına ve hatasını düzelmesine izin vermek. Varsın  bir cam veya vazomuz olmasın. Eğer yapılan hataya karşı sinirlenip çocuğa bağırmak yerine elinden tutup onun bunu herkesin yapabileceğini gösterirsek o zaman yaptığının bir başarı değil sadece vazo kırmak olduğunu anlayacaktır.

 

  1. Benliğini Oluşturmak İçin Yardımcı Olmamak

Dediğimi yap, ama yaptığımı yapma.

Bir çocuğa kötü alışkanlıklardan uzak tutmak istiyorsan kötü alışkanlıklardan uzak durmalısın. Eğer Örnek güzel geçiş yaparsa çıkan parçalar daha kaliteli olur. Çocuk kopya çekmeyi çok sever rol modeller nasıl olursa çıkan hareketler de o şekilde olacaktır. Bu yüzden Ebeveyn olarak önce kendi kötü gördüklerimizi yok etmek sonra iyi bir ebeveyn olmamız gerekir.

 

6 comments found

    1. Evet kesinlikle doğru. Çok konuşmak çok şeyleri değiştirmediği gibi yanlış şeylere de sebep verebiliyor.

Email adresiniz açık olarak kullanıcılara paylaşılmaz. Doldurulma zorunluluğu vardır*.