ÇOK DİNLEMENİN 5 FAYDASI (Dinlemeyi Öğrenmek)

ÇOK DİNLEMENİN 5 FAYDASI (Dinlemeyi Öğrenmek)

İnsanoğlunu hayvanlardan ayıran şey dildir, konuşabilmesidir. Duygu ve düşüncelerimizi dile getirme yeteneği bize verilmiş en büyük armağandır.  Kelimeler;  duygularımızı, düşüncelerimizi, hislerimiz gibi bazı kavramları ifade etmek için birer araçtır. Ancak bazı araçlar düzgün kullanılmadığında, beklenmedik sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.

 

 

Şimdilerde gelişmiş dünyamızda, konuşma ve dinleme zorunlu bir denge içerisinde öğretilmektedir. Gereksiz gürültü veya ses kirliliği yapanlar kanunen veya kanunsuz bir şekilde cezalandırılır. Ama en önemlisi ses kirliliği birbirimize karşı olan anlayışı, iletişimi gerer, bozar ve iletişim bozukluğuna sebep olur. Dolayısıyla anlamadığın bir kişiden rahatsız edici hareketler görürsen, ya Polise şikayet edersin ya da ağzının ortasına bir tane yapıştırırsın. 🙂  *Öncesinde uyarsanız daha mantıklı olabilir. 🙂

Bence insanların düzeylerine göre anlama, dinleme ve konuşma biçimleri değişmektedir. Öyleyse çok konuşmanın hiçbir zaman mantığı olmayacaktır.

Yapmamız gereken tek şey karşımızdakini dinlemek. Sadece tepkisizce dinle bir süre sonra anlatmak istediği konunun ne olduğunu anlayacaksın veya anlatmak istediği konuyu anlatamadığını kabul edecek.

*Olası durum; kavga çıkacak.  🙂

Kavga çıkması insanların yaşam biçimlerinin huzurların kapitalist bir düzeyde değişmesi ve tahammül oranın kat ve kat arttığının göstergesidir.

Konuyu fazla dağıtmadan aslında söylemek istediğim etkili davranış biçiminin en önemli unsuru olan ‘Dinlemek’. Eğer karşımızdakini konuşmadan önce sorununu dinlersek, reçetesini ona göre yazarız.

*Tahammül etmemiz gereken verdiği rahatsızlık değil. Onun davranışını en azından bir defaya mahsus değişmesini beklemek.

 

 

Böylece insanlarla daha iyi bir iletişim içerisinde bulunmak için, daha az konuşma ve daha fazla dinlemenin faydalarını aşağıda okuyabilirsiniz.

 

 

  1. 1.Dile Gelmeden Önce Düşünün

Hepimizin bildiği üzere çoğumuz düşünmeden konuşuruz. Genellikle karşılıklı konuşmalarda insanlar konuşarak kendilerini gösterme gayretine girer. Ancak bu tavırla sonu olmayan bir gezegende en parlak yıldızı aramaya benzer. Tabii ki doğaçlama konuşmalarda doğru konulardan söz ediyoruz. Fakat Çoğu zaman konuşurken konuşma kalitemizi sorgulamaksızın dile geliyoruz. Biliyorum şuanda bunları kabul etmeyeceksiniz. Maalesef ki, hiç birimiz kabul etmiyoruz.

Aslında tek yapılması gereken derin bir nefes, sonra söylemeniz gereken cümlenin ne kadar acil olduğunu düşünün! Anlattıklarım insan beyninde salisede onlarca teori üretebiliyor olmasından kaynaklı olarak bu zamanı kullanın. Çünkü o anda aklınıza konuyla ilgili bir sürü kavram, düşünce gelecektir. İyi bir düşünce sonrası emin olun ki karşınızdaki insanı sizi dinlemeye daha istekli olacaktır.

 

 

  1. 2.Dereyi Görmeden Paçaları Sıvamayın! Önce Dinleyin!

Günümüz yaşantısında hızlı olmak gerektiğini hepimiz biliyoruz. Fakat hızlı olurken etkileşimlerimizin basitliği  işe yaramaz hale gelebilir. Görüntüsel veya sadece birkaç  kelime yığılmasıyla ön yargıya varmak yanlıştır. Dinlemenin gerçek anlamı, iletişim kurulurken karşımızdakine şampiyonlar ligindeymiş gibi profesyonel bir  alan bırakmak. Böylece hem biz hem de karşımızdakinin düşünmesine ve kelime yığılmasının daha anlamlı bir hale gelmesine yardımcı olacaktır.  Bu durum aynı zamanda karşılıklı olarak birbirimizi tanımamıza sebep olacaktır. Amatör Ligden çıkın efenim. 🙂

 

 

  1. Çevrenizi İyi Tanıyın

Bu demek oluyor ki; çevrenizdekilerle sadece konuşmak yerine, hep beraber bir şeyler yapın. Motivasyon alanlarınızı keşfedin. Birlikte zevk aldığınız  aktiviteleri bulun. Tüm bunlar hayattan zevk almanıza, aynı zamanda daha iyi anlaşmanıza yardım edecektir.

 

 

  1. Değer Verin

Her ne olursa olsun çok büyük görünse de, bu ufak dünyada yaşam alanımızı değerli bir hale getirmek için. Herhangi bir varlık fark etmeksizin ‘DEĞER’ verin. Doğru anlaşma sisteminin sağlanması için; her şey ‘Değer’ vererek, ‘Zaman’ ayırarak başlar. Vahşi  veya Uysal yaşam alanını bilmeden ‘Ön Yargı’ yapmayın! Tabuları yıkın ve kendiniz için özel, dünya için güzel bir şey yapın!

 

GÜLÜMSEYİN!

🙂

 

Email adresiniz açık olarak kullanıcılara paylaşılmaz. Doldurulma zorunluluğu vardır*.