Depresyondan Nasıl Çıkılır? ” ÖNEMLİ TAVSİYELER”

Depresyondan Nasıl Çıkılır? ” ÖNEMLİ TAVSİYELER”

Tüm okuyucularıma saygı, sevgi ve selamlarımı ileterek konuya giriş yapıyorum.

Eveeet. Gelelim son dönemlerin popüler rahatsızlığına. Depresyonla, ilgili bilgiler paylaşmaya başlamadan önce belirtmek isterim ki; bu konu üzerine bir uzmanlığım yok.  Psikiyatr, psikolog değilim. Sadece yapmış olduğum gözlemler sonucu ve araştırmalar sonucu bu yazıyı hazırlamaya karar verdim. Siz, siz olun ki farklı bir psikolojik sorununuz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alın.

 

Yeni çağın en derin ve en berbat hastalığı olarak nitelendirilen ve ruhsal çöküntü anlamına gelen depresyon kelimesi günlük hayatımızı dahi sıkıntıdan sıkıntıya sokan problem. Peki bu problemden çıkmak için ne yapmalıyız? Nasıl çıkarız?

 

Problemi anlamak adına depresyon belirtilerine bakmakta fayda var.

Depresyon aslında  birçok kişi tarafından tembellik ve üşengeçlik niteliğindedir.

Ancak bana göre bunun adı tembellik yahut üşengeçlik değildir.

 

 

  1. Kişisel bakımına özen göstermeme,
  2. Sürekli olarak türlü konulardan şikayet etme,
  3. Geceleri uyku problemleri veya sürekli uyur gezer gibi dolaşma,
  4. Genellikle kadınlar üzerinde ani kilo alımları,
  5. Konsantrasyon düşüklüğü,
  6. İlgisiz olma.

 

Bu gibi sorunları gösteren kişilerin çoğunlukla depresyonda olduğunu söyleyebiliriz.

Peki gel gelelim ki bu depresyon denilen illet neden olur?

 

Depresyon Neden Olur?

 

Genellikle dış etkenler olarak adlandırılan bu kavramlar aslında bazen tamamen insanın kendini bulmasıyla sonra erer. Bunların bir kısmı; genetik veya mevsim değişikliklerin sonucuyla olabilir. Ya da rutin hayatınızı rutinin dışına çıkaracak tepetaklak bir durum söz konusu olduysa, örn; sevgilinizden ya da işinizden ayrıldıysanız bu durumu en sancısız şekilde atlatmanın yolu önce özgüveninizi nerede bıraktıysanız gidip geri alın ve sonra da sosyalleşin. Tabi sosyalleşme, sırf bu durumu atlatmak için uygulandığında sonuçlar kötüye gidebilir o yüzden unutmayın ki bu yaranın ilacı her şeyde olduğu gibi sizsiniz.

Gelelim bu durumdan nasıl kurtuluruz meselesine…

 

Depresyondan Nasıl Çıkarız?

 

Maksat depresyon kavramıyla mücadele edip kendimizi tanımak ve bunu kontrol ediyor hala gelmek. Belirlediğim liste üzerinden depresyondayken sizi yardımcı olabilecek ipuçları olabilir. Ancak tabi ki daha profesyonel ve uzman hekimlere görünmeniz sizler için daha yararlı olacaktır.

 

1- Bir  Uzmana Danışın!

Sanal alemde depresyonla ilgili türlü şeyler okuyabilirsiniz. Hatta bunların size faydalı geldiğini görebilirisiniz. Ancak bu işin eğitimini almış bu konularda uzmanlaşmış kişilere başvurmanız sağlığınız açısından daha doğru olacaktır. Her zaman her şeyin bir çözümü vardır ancak bunu doğru kişilere başvurarak yapmalısınız. Aşağıda yazdığım tavsiyeler tamamen araştırarak ve kendi tecrübelerimden çıkardıklarımdır. Yazının tamamını okumanızda fayda olacağını düşünüyorum. Okumak istemiyorsanız da size kalmış. J

 

2- Kendinizi Tanıyın!

Her konuda belirttiğim gibi insanı insan yapan şey düşünebilmesi konuşabilmesidir. Bir anlaşma sisteminin içerisinde farklı çözüm yolları aramak size doğru şeyi getirmeyeceğinden eminim. Önce yapmanız gereken şey kendinizi tanımak, sonuç olarak her şey kendimizle başlar kendimizle biter. Hataları kabul etmeyi, onları düzeltmeyi çalışmayın. Yapılan hata düzeltilemez. Ancak aynı hata bir daha tekrarlanmaz. Geçmişinizle yaşamayın, aklınızın bir kenarından hep bir adım önce ilerleyin ancak ruhsal dengeniz için anı yaşamaya devam edin.

 

3- Sosyalleşin!

Son görüştüğünüz arkadaşınızla buluşmanızın üzerinden kaç gün geçti? Bence artık dışarı çıkma vakti geldi. Biraz dolaşıp yenilikler görmek ve yeni insanlarla iletişim kurmak depresyon nedir aklınıza bile gelmeyecek. Sosyalleşmek size iyi gelecek. O yüzden  bir şeyler yapın ve kendinizi bu hayatın içinle alın.

 

4- Yeni Şeyler Deneyin!

Alışmış kudurmuştan beter olurmuş. O yüzden beyninizi alışılmışın dışına itin. Yaşamınıza yeni şeyler ekleyin. Keşfedin! Yeni yemekler, yerler hayatınıza katacak yeni ayrıcalıklar.  Böylece, depresyona neden olan durum sizin kontrolünüze geçecektir.

 

5- Sağlıklı Yaşayın!

Güneşli güzel bir havada yürüyüşe yapın. Bunu  alışkanlık haline getirin. Sabah erken saatlerde uygulamanız çok daha iyi olacaktır. Uyku bozukluklarınız varsa iyi gelecektir. Hem de güne enerjik başlamanıza sebep olacaktır.  Mümkünse sizi kendinize getirecek bir spor yapın. Kendinizden geçin. Meditasyon gibi spor türlerinden bahsetmiyorum. Daha fazla efor sağlayabileceğiniz. Zorlama noktanızı keşfedebileceğiniz şeyler. Mesela ağırlık içeren antrenmanlar olabilir. Hormonal değişikliğe neden olacaktır. Bu da vücudunuzu keşfetmenize ve depresyondan  hızlı bir çıkış için ruhunuza zaman kazandırabilirsiniz.

 

6- Bağımlılık Yaratan Maddelere Sığınmayın!

Genelde depresyondaki insanların, alkol, uyuşturucu ya da sigara gibi şeylere başvurur. Tamamen yanlış bir durum olduğu apaçık ortadadır. Ruhsal depresiflikler hissediyorsanız bunlar size yardımcı olmayacaktır. Hatta size daha da zarar verecektir. O yüzden böyle durumlarda bu tür şeylere başvurmaktan kaçının hatta yanından bile geçmeyin.

 

SON

Depresyon insan bedenini yoran ve oldukça yıpratan bir süreç. Fazlasıyla azıyla herkesin tanışıklığının olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple depresyondan kurtulmak isteyenlere kendi deneyim, araştırma ve tecrübelerimden yola çıkarak kaleme aldım. Ne dersiniz, yazdıklarım depresyondan çıkmanızda işe yarayacak mıdır? Yorumlarınızı aşağıya belirtebilirsiniz. Ancak daha ciddi problemleriniz olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle profesyonel bir hekime danışmanız daha yararlı olacaktır.

 

Email adresiniz açık olarak kullanıcılara paylaşılmaz. Doldurulma zorunluluğu vardır*.