İngilizce Öğrenmek İçin Önemli İpuçları ve Tavsiyeler

İngilizce Öğrenmek İçin Önemli İpuçları ve Tavsiyeler

İngilizce Öğrenmek İstiyorum”  Önemli İpuçları

 

İngilizce mümkün olduğunca hemen öğrenmek istiyorum! İngilizce öğrenme işini, hemen halletmek ve şakır şakır İngilizce konuşmak istiyorum diyen arkadaşlar bir çok yöntem dener ancak sonuca ulaşamayıp bu konunun herkes de bir fobi yarattığını biliyoruz. Peki İngilizce öğrenmenin pratik bir yolu var mıdır? Yoksa herkesin geçtiği yollardan en iyi eğitmenler ve en iyi okullar, kurslarda eğitim almak mı gerekir. Eveeet… gelelim asıl konuya! Eğer siz de “İngilizce öğrenmek istiyorum.” diyor ve nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız, bu yazı sizler için!

 

  • İngilizce Öğrenmek İçin Önyargılı olmayın!

İngilizce öğrenmenin temel kurallarından biri ne olursa olsun çekinme ve utanma. İngilizce öğrenmeye çalışanların bir çoğu metin okur yazarken sıkılırlar. Hatta bir kısmı okurken utanır. Yaptıkları hata da tam olarak burada başlar. Sadece İngilizce değil herhangi bir dili öğrenirken rahat ve kendinize baskı kurmamanız gerekir. Kendinizi ondan daha iyi bilmiyorum ya da konuşursam bana gülerler mi? Yoksa beni aşağılarlar mı? Diye düşünmeyin.  Sanki anadilinizi tekrar öğreniyor gibi hissedin. Bu sizi dile karşı duyduğunuz korkuyu hafifletecek ve daha sabırlı, istekli bir hale getirecektir. Öncesinde hatalar yapacaksınız bu doğaldır ama sonrasında hatalar yaparak düzeltmeler ve özgüveninizle profesyonel bir hale geleceksiniz.

 

  • İngilizce Öğrenmeye Gramerle Başlamayın

Özellikle Türkiye’de yapılan en büyük hatalardan biri İngilizce öğrenmek için gramer ezberletmektir. Eminim hiç kimse anadilini öğrenirken ailemiz tarafından gramer kitabının başına oturtulmadı. O zaman İngilizce öğrenmek istiyorsanız , yapmanız gereken gramer ezberlemek değil. Temel kurallardan biri de iyi dinlemek… İngilizce öğrenmek için bana göre sıralama;

dinleme>okuma>konuşma>yazma>gramer.

 

  • Diller Nankördür

Günlük yaşamımızda kullanmadığımız dil veya diller bizi hemen unutmaya hazırdır. Yapımız gereği tekrar etmediğimiz bilgileri unutmaya meyilliyizdir. Bu sebeple de  İngilizce öğrenme sürecine başladığınız anda  İngilizceyi yaşamınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Günde bir iki saat İngilizce öğrenmek için vakit ayırın demiyorum. Yapmanız gereken gündelik hayatınızda kullandığınız en pratik şeyleri etrafınıza not kağıtları ile not etmek. İngilizceyi gündelik hayatın bir parçası haline getirmeniz gerekmektedir.

 

  • Gündelik Haberleri Türkçe ve İngilizce Takip Edin

Bir çok haber kuruluşu Türkçe ve İngilizce olarak yayın yapar. Gündelik haberleri takip etmeniz kelime dağarcığınızın büyümesine sebep olur. Böylelikle de  Türkçe ve İngilizce gramer kurallarına hakim olur ve takip etmenizi kolaylaştırır.

 

 

  • Mobil Uygulamalar Kullanın

İngilizce öğrenmek için mobil uygulamaları da gündelik hayatın bir parçası haline getirmelisiniz. Duolingo, MemriseVoscreen  gibi uygulamalar bu bağlamda işinizi epeyce göreceğine eminim.  İngilizce kelime, gramer öğrenme konusunda gerçekten iyi bir öğretici olduğunu söyleyebilirim.

 

  • Bol Bol Konuşma Pratiği Yapın

İngilizce öğrenmenin en zor noktası da konuşma pratiği yapabilecek bir alan bulmak. Tabi İstanbul gibi turisti bol bir şehirde yaşayanların bu konuda avantajları olduğunu düşünmekteyim. Peki geriye kalanlar?  Yukarıda da söylediğim gibi günümüzde internet üzerine bir çok uygulama ücretsiz olarak konuşma pratiği yapmanıza olanak saylıyor. Ücretsiz iken işe hemen koyulsanız iyi olur.

 

  • İngilizce Öğrenmek İçin Asıl Sebebiniz Nedir?

Günümüz de İngilizce artık anadil gibi olmazsa olmazımızdır. Bilmeyen ayıplanır gibi bir hal aldı. Hatta artık sadece İngilizce yetersiz kalıyor, artı dil bilmek gerekiyor diye söylemler dolaşıyor. Pek de haksız oldukları sayılmaz. Her dil bir insan eder ne kadar dil bilirsen o kadar kardır. Tabi eğer İngilizce öğrenmeyi  laf olsun ben İngilizce biliyorum demek için öğrenmek istiyorsanız, bence vazgeçin zamanınıza yazık. Alt yazı ile filmleri izlemeye devam edin böylece ana diliniz gelişmiş olur alt yazı okurken. Ancak mesleki gelişim , dünyayı gezmek, farklı deneyimler yaşamak, kültürleri tanımak gibi daha ikna edici sebepleriniz varsa; önce daha motivasyon sahibi olmanız gerektiğini belirtebilirim. Öğrenmek için motivasyon kaynağınız neyse vazgeçmemek için onu aklınıza getirin ve vazgeçmeyin.

 

Tabi yukarıda anlattığım kavramlardan hepsini denedik ama yine olmadı diyorsanız. Belli bir disipline ihtiyacınız vardır. O zaman bağımsız olarak girebileceğiniz onlarca dil kursu bulunmaktadır. Onlardan birine kayıt olmanız yeterli olacaktır. Bunun için de benim tavsiyem sınıf ortamında en azından bir seviye öğrenmek için 75-90 ders saati arası kurs görmeniz gerekmektedir. En azından 3 seviye (A1-A2-B1) seviyelerine kadar aralıksız devam etmeniz ve hemen ardından imkanı olan arkadaşlar 1-3 ay arası yurt dışı dil okullarına gitmesi; İngilizceyi sorunsuzca hayatınızın bir parçası haline getirdiniz demektir.

 

 

Son Olarak;

İngilizce ve farklı bir dil öğrenmek zor değil sadece meşakkat ve sabır isteyen bir süreç. Ancak biz toplum olarak dile yatkınlık konusunda biraz sorunlarımız var. Dil öğretme konusunda çok iyiyiz. Fakat dil öğrenmeye gelince hepimiz ne gerek var öğrenmeye şimdi sırası mı diye türlü bahanelerde uydururuz. Peki yukarıda anlattıklarım yeterli mi diye soracak olursanız? Tabi üzerine koyulacak türlü yöntemler var ancak temel olarak kaleme almak istediğim şey motivasyon. Siz kendinize bir motivasyon kaynağı bulursanız bir o kadar dile yatkınlığınız ve öğrenme isteğiniz artar. Umarım yürüdüğünüz bu yol da başarılı olursunuz. Temennim herkesin en azından anadil hariç bir  lisan sahibi olması.  🙂

 

 

 

+ İpuçları

  • İngilizce öğrenmeniz de dinlemek önemli bir unsur dedik, o zaman hem kültürel olarak sizlere fazlasıyla katkıda bulunacak bir kanal tavsiye ediyorum. TedX Talks.
  • İnternet üzerinde BBC’nin de Learning English sayfaları var. Onları kullanmanız epeyce yararlı olacaktır. VoA Learning English sayfasıBBC Learning English 
  • Son olarak da İngilizceyi öğrenemiyorum diye kişiselleştirmeyin. Her hangi bir dili öğrenirken anlamlandırmanız gerekiyor. Gerçekten o dili yaşamanız gerekir. Kursa gidenler için sadece kursa gitmek ile olmadığını belirtmek isterim. Artık bu bağlamda ilerlerken yolda normal yürümeyin. Çünkü sokakta gördüğünüz arabalar araba değil ‘car’ , ağaçlar ağaç değil ‘tree’ , binalar bina değil ‘buildings’. Örneğin yolda yürürken gördüğünüz insanlar ‘people’ köpeği ile yürüyen adam ‘‘the man who is walking with his dog’’ olmalı.

Email adresiniz açık olarak kullanıcılara paylaşılmaz. Doldurulma zorunluluğu vardır*.