#1 MOTİVASYONUNUZU YÜKSEK TUTMANIN 8 YOLU

#1 MOTİVASYONUNUZU YÜKSEK TUTMANIN 8 YOLU

İnsan oğlu moralini düşürmek için bir kıvılcım olmasına gerekmez. Çalışma hayatında bir bakış bile yüzlerin olumsuz bir biçimde düşmesine sebep olur. Maskeleri indirin içinizde kopan fırtıları yüzünüze yansımasından korkmayın. Çünkü biz motivasyonsuz bir duruş değil motivasyonlu bir duruş sergileyeceyiz. Bizim motivasyon kaynağımız maske ile değil içeriden olmalı ve olacaktır.

O yüzden  odak noktanız burası olmalıdır;

 

 1. Hayatınıza Dair Notlar Tutun

İsteklerinizi, özlemlerinizi, hedeflerinizi ve hayalleriniz içeren bir günlüğünüz olsun. İlla defter kaleme gerek yok bilgisayarınız telefonunuz veya size ne iyi gelecekse notlarınız orada derleyin. Hedef ve hayallerinize ulaşacak adımları sıralayın. Yazdığınız bu günlük size yaptığınız hataları hatta gelecek hedefleriniz için attığınız adımlar hatırlatacak ve ilerlemenizi sağlayacaktır. Bu hayatta istediğiniz şeyleri elde etmek için neler yaptığınızın bir hatırlatması olacaktır.

 

 1. İyi Hissettiğiniz Zamanlarınızı Belirleyin ve O Anları Avantaja Dönüştürün
  Bazı yazılarda motivasyon için sabah erken kalması gerektiği belirtiliyor. Ama herkes için bu mümkün olduğu söylenemez belki gece çalışıp sabah uyumanız gerekiyordur. Bu yüzden sizin aslında sabah değil akşam uyanmanız gerekir. Ama asıl motivasyon orda değildir. Hangi saatte uyanırsan uyan uyandığında hangi saatlerde ne yapman gerekiyor ve hangi saatler sana kendini iyi hissettiriyor bunu keşfet ve gece-gündüz fark etmeksizin moralini yüksek tut. Bu şekilde dezavantaj görünen zamanlar avantaja dönecektir.

 

 1. Zamanı Değil, Enerjinizi Kontrol Edin
  Gün -gece, saat-dakika gibi kavramları kontrol altına alamazsınız. Zaman her zaman akar ve sınırlıdır. 60 dakika 1 saat, 24 saat 1 gün, 7 gün 1 hafta oluşturur. Zamanı kontrol altına almak sizin elinizde olan bir şey değildir. Bu yüzden zamanı kontrol edemezsiniz değil mi? Zamanı kontrol etmek yerine, enerjinizi kontrol ederek motivasyonunuzu  en üst seviyede tutabilirsiniz. Öncelikle  var olan enerjinizin farkına varın. Hangi durumlarda ne kadar enerji kullanmanız gerektiğini zamanlara yayın. Bu şekilde zaman kontrolü yerine enerji şekillendirmesiyle kendinizin de motivasyonunuzu da tam zamanlı yüksek tutacaksınız.

 

 1. Endişelerinizden Uzaklaşın
  Endişelerinizden kurtulun! Yaptığınız endişeler sizin için bir sorun teşkil ediyorsa bu endişelerinizden arınmalısınız. Bu bir kitap yazma endişesi mi? Bir an önce ilk sayfayı yazmaya başlayabilirsiniz. Spora başlama endişesi mi? Küçük rutin yürüyüşlerle başlayabilirsiniz. İlk adımı atın ve sonra emin olun. Gerisi gelecektir. İlk adımı atmaktan korkmayın.

 

 1. Motivasyon ile İlgili Kitaplar Okuyun 

Motivasyonunuzun tükenmesine izin vermeyin. Motivasyonunuzu her daim yukarıda tutacak okumaktan zevk alacağınız kitaplar keşfedin hem gelişin hem de eğlenin. Öğrenmek insana her zaman motivasyon katacaktır.

 

 

 1. Sizi Mutlu Eden Bir Şeyler Dinleyin

Basit ve kolay bir planlama. Mail kontrol ederken. Fatura ödemesi yaparken. Kısa ve motivasyonunuz yüzünüzü güldürecek şeyler dinleyin. Bu şekilde motivasyon aşısı gibi gelecektir.

 

 

 1. Kendinize Bir Şeyleri Neden Yaptığınızı Hatırlatın

Hedeflerinize nasıl ulaşacağınız  konusunda basit hatırlatmalar yapın. Hedeflerinize ulaşmak için motivasyonunuzu arttırmanızı sağlayacaktır. Kendinizi teşvik edecek cümleler kullanın, örneğin ” Eğer şimdi bunu yapmazsan ilerde başarısız olacağım.’’ gibi cümleler, istediğiniz motivasyona ulaşmak için teşvik edebilir. Bazıları içinse, ”bunu yap ki insanların senin sayende daha iyi birer hayatı olsun.” gibi, pozitif telkinlerde bulunulmak istenilen motivasyona ulaşmak için teşvik edebilir.

 

 

 1. Mükemmel Olmaya Değil, İlerlemeye Odaklanın

Önceden neler yaşandığını düşünmek yorucu ve korkutucudur. Devamlı ileriye bakmanız gerekemez ama hedefler ilerideyse biraz geriye bakarak ileriyi görmek sizi geçmişten uzaklaştırır ve geleceğe motivasyonlu  bir biçimde geçmenizi sağlar.

 

Email adresiniz açık olarak kullanıcılara paylaşılmaz. Doldurulma zorunluluğu vardır*.