Mutlu Çalışma Ortamı İçin Önemli “İpucları”

Mutlu Çalışma Ortamı İçin Önemli “İpucları”

Daha mutlu çalışma ortamı mümkün müdür?


Çoğu insana sabahın ilk saatlerinde alarm kurmak, uyanmak zor gelir. Çalışma hayatında mutlu olmak üzerine yapılmış araştırmalara göre; insanların işini severek yapması yaklaşık olarak %12 daha verimli çalışması demek. Tabi bu yüzdelik oran mutluluk oranına göre değişeceğine inanıyorum.

Mutlu bir çalışma ortamı için insan mutluluğunun, verimlilik üzerinde büyük etkileri olduğunu söyleyebilirim. Pozitif duygular durumları her zaman insanları daha canlı ve motivasyonu yüksek tutmaktadır.

Araştırmalara göre Google, Facebook gibi şirketlerin çalışan mutluluğunu arttırmak için daha fazla yatırım yaptılar ve sonuç olarak çalışanların memnuniyeti artırıldığı gözlemlenmiş. Bilimsel gözlenen koşullar altında, işçileri mutlu etmek gerçekten verimliliği arttırdığını belirtiliyor.

Çalışanların mutluluğunu arttıran 7 İpucu;

  1. Özerklik; Çalışanların işlerini nasıl yapacaklarına dair bazı önemli kararlar vermesine izin veren şirketler, işteki mutluluğun anahtarıdır. Çalışanları kendi amaçlarını belirlemeye teşvik ederek.

 

  1. İçtenlik; Çalıştığınız insanlara bir “teşekkür ederim” demek bile ekibinizin verimli ve mutlu olmasını sağlayacaktır.

 

 

  1. Çeşitlilik ve esneklik;Çalışanların görevleri, iş yükü ve takvimi arasında değişiklik yapmasına izin verilmesi, monotonluğun olanak tanır. Bazı işlerin evden yapılmasına (work smart) müsaade etmek çalışan mutluluğunu artıran sebeplerden birisi.

 

  1. Destek ve fırsat;Çalışanlar özerklik talep etse de, desteğe ihtiyaç duyarlar. Kendi alanlarına ait işlerin bir kısmını, kendilerinin belirlemesine izin verirseniz bu çalışanların daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır. İnsanlar kişisel ve mesleki becerilerini geliştirmelerine izin verildiğinde de çok mutlu olurlar.

 

  1. Adalet;Çalışanlar, iş yerindeki herkesin adil davranıldığını bilmelidirler. Tüm çalışanlara aynı nezaket ve saygı ile davranılmalıdır. Çalışanlar arasında adaletsiz davranmak onların birbirine karşı olumsuz duygular geliştirmesine sebep olur.

 

  1. Bir aidiyet duygusu; İşyerinde yakın arkadaşlık daha üretken ve verimli olduğunu bulunmuştur. Çalışanları ayırmayın. Meslektaşlarıyla olumlu etkileşimleri teşvik edin. Çalışanlar için ekstra zamanlar ayırıp kaynaşmalarını birbirlerini sağlayın.

 

  1. Faydalar ve ikramiyeler;Facebook ve Google gibi şirketler çok farklı imkanlar tanırlar. Örneğin ücretsiz yemek, öğle yemeğinden sonra yirmi dakika istirahat odaları ve hatta ortak çalışma alanları gibi şaşırtıcı avantajlar sunuyor. Stresin ortadan kaldırılması için çalışanların işlerine daha fazla odaklanmasına ve sağlıklı bir iş-yaşam dengesine sahip olmalarına olanak tanır. Her şey parasal anlamda değildir. Çalışanların motivasyonunu arttırmaz bazen yapılan işlerin topluluk içinde ödüllendirilmesi aidiyet duygusunu ve verimliği arttırır. Bir çalışana hakkettiği ücretin altını verirsen bir süre sonra zaten kendini oraya ait hissetmeyeceğini ve çalışma verimliliğinin düştüğünü göreceksiniz.

 

Email adresiniz açık olarak kullanıcılara paylaşılmaz. Doldurulma zorunluluğu vardır*.