Sendromsuz Pazartesi’miz!

Sendromsuz Pazartesi’miz!

Son yıllarda popülerliği sosyal medyadan bile ciddi olan Pazartesi. Kurumsal hayatın, plaza katları çalışanlarının Pazar öğlen 5’ten sonra bir gün önceden mahvetmeye başladığı garip gün Pazartesi. Merak etme ben seni seviyorum. Yeni bir gün, yeni bir hafta başlangıcı.

Aslında bu sendrom sadece yukarıda bahsettiğim kurumsal hayat çalışanları için değil. Öğrenciler de  bu psikolojik sorunu zaman zaman yaşıyor. Özellikle bazı kişiler bunu herkesten daha fazla da yaşayabiliyor. Yoğun çalışan, hafta sonunu iyi değerlendiremeyen  her kişi hafta sonunun çabuk bittiğini hissediyor.

Hafta sonu kavramı, cuma veya cumartesi gününe kıyasla, gelecek haftanın başlangıcında daha rahat hissetmesi ve  yenilenmesi gerekir. Pazartesi gün başlangıcında stresli ve endişeli hisseden kişilere hissettikleri şeyin aslında doğru bir belirtti olmadığını söylemek isterim. Çünkü iş yerinde veya okulda  uzun vadede performansın  düşmesine neden olur.

 

 

Pazartesi sendromundan kurtulmanın yolları

 

Günü planlayın

 

Zaman yönetimi planlaması  yaşamımızda en önemli yere sahip olmalıdır. Bu şekilde de ne yapacağımızı bilemeyeceğimiz bir durum içine düşmez, plansızlıklar dahilinde bile işimize başlamış oluruz. İşe götürecekleriniz ve tamamen hazırlıklarınızı son dakikaya bırakmadan önceden planlamanız iş stresine girmenizin önüne geçer.

 

 

Hafta içi aktivitelerinizi arttırın

Sürekli hafta sonu tatilini düşünerek yaşanmaz. Bu düşünce de olduğunuzda ne yazık ki hem işte hem de hayattaki motivasyonumuz düşer. Hafta içinde  küçük aktivite planları yaparak her zaman keyifli olmayı sağlayabilirsiniz. 

 

Kahvaltı

Kahvaltı her şeyin başında gelmektedir. Bu yüzden sakın atlamayın. Özellikle Pazartesi günü kendinizi ödüllendirerek sevdiğiniz bir kahvaltıyı yapabilirsiniz. Güne zinde başlamak, olaylara daha olumlu bakmanızı sağlayacaktır.

 

Gülümsemeyi unutmayın

Her ne durumda olursanız olun sadece gülümseyin. Hayat ağır yüklemeyi durdurmayacaktır. Gülümsemeniz kalkanınız olacaktır.

 

 

Burçların pazartesi sendromu belirtileri.

 • Koç: Ofisteki işlerini bitirip eve gitmek için dakika sayıyorsan…
 • Boğa: Kendini sürekli yorgun hissediyorsan…
 • İkizler: Konsantrasyon bozukluğu yaşıyor, hiçbir şeye odaklanamıyorsan…
 • Aslan: Tatil bitti diye oturup üzüntülü karalar bağlıyorsan…
 • Başak: Gelecek hafta yaşanacakların hakkında endişeleniyorsan…
 • Terazi: Söz konusu sorumlulukların olunca karar vermekte güçlük çekiyorsan…
 • Akrep: Kafanda sürekli olumsuz düşünceler geçiyorsa…
 • Yay: İçindeki pozitif enerjinin toz duman olduğu düşünüyorsan…
 • Oğlak: Ömrünün sonuna kadar binlerce kez daha aynı hissi yaşayacağını biliyorsan…
 • Kova: Çevrendeki insanlara uyum sağlamakta zorlanıyorsan…
 • Balık: Yataktan kalkıp işe gitmek istemiyorsan…

 

4 comments found

 1. Haftada 5 buçuk gün (evet buçuğu da var) çalışan biri olarak şunu söyleyebilirim bu konuyla ilgili; pazar akşamları, sabah tekrar işe gideceğiniz fikrini kafanızdan atın. Ben öyle yaptım ama sonra benim gibi yapıp alarm kurmayı da unutmayın 🙂 . İşte veya okulda ciddi zamanlar harcarken bırakın serbest vakitlerinizde, tatillerinizde aklınızda ertesi gün yapacağınız iş planları olmasın.

 2. Haftanın ilk günü pazartesi için haftaya başlangıç sendromu olarak açıklamalarınız harika ama ben devamlı çalıştıgımdan o sendromu yaşayamayacagım herhalde

Email adresiniz açık olarak kullanıcılara paylaşılmaz. Doldurulma zorunluluğu vardır*.