Topluluk önünde konuşmak neden zor? ‘İPUCU’

Topluluk önünde konuşmak neden zor? ‘İPUCU’

İnsan  varoluşu gereği diğer canlılardan ayıran en önemli özellik konuşabilmesidir. Konuşmak, insanlar için doğal hayatının bir parçasıdır. Sadece tüm insanlar bire bir ilişkilerde kendilerini çok iyi ifade ederler,  hatta öyle insanlar var ki konuşurken susturmak güç ister. Çoğu insan konuşmayı, paylaşmayı çok sever. Ne de olsa bilgi ancak paylaşınca bir değer kazanır. Paylaşılmayan bilgi, bilgi değildir.

Ancak öyle bir konu var ki; topluluk önünde konuşmak, çoğu insanın nefesini keser, heyecanlandırır, vücudunun kimyasını değiştirir, konuşmadan önce farklı bir yapıya bürünmesini sağlar.  Pek çok insan sahnede söyleyeceklerini unutmaktan, gülünç duruma düşmekten korkar.

İnsan  çoğunlukla yargılanmadığından emin olduğu zaman rahat konuşur. Ancak topluluk önünde konuşmak biraz cesaret işidir. Çoğu insan topluluk önünde kendisini adeta çıplak ve savunmasız hisseder. Bütün eksiklerinin, bütün kusurlarının ortaya çıkacağı hissine kapılır. Bu tür gerginlik yüzünden çoğu insan konuşma yapmamak için, türlü bahaneler uydurur.

İnsanlar topluluk önünde konuşmaktansa mezara girmeyi yeğler. Bu yüzden toplum içinde konuşurken sürekli mükemmel çabası görünme çabasına girerler. Bu yüzden  topluluk önünde konuşmak biraz sanatçı ruhu gerektirir. Bu tür insanlar sahneye çıkınca normal yakın çevresi içinde konuşma tarzlarından biraz farklı bir tarza bürünürler.

Genellikle işin eri dediğimiz kişiler bile bazen ters köşe olabiliyor. Kendine güvenen kişiler çoğunlukla bilgi sahibi olmadığı alanlar üzerine araştırma yapmadan konuşmayı sevmez. Bu psikoloji de onların profesyonel bağlamda özgüvenlerini kırılmaz bir hale getirir.

Merak etmeyin topluluk önünde heyecanlanmak gayet doğaldır.

Aslında  bana göre bu heyecan, konuşmanın enerjisini gücünü artırır. Eğer bu konuşmalar iyi yönetilirse, konuşmacının heyecanı dinleyicilere çok olumlu yönde yansır. Eğer konuşma yapacak kişi aşırı gerginse, bu durum hem kendisini hem de dinleyenleri çok olumsuz etkiler.

Bana göre topluluk önünde konuşmak bir yetenek değildir, bir yetkinliktir. Her insan çalışıp öğrenerek zamanla deneyim kazanarak bu yetkinliği geliştirebilir. Sonunda da iyi bir konuşmacı olabilir. Konuşmacı olmanın temel kuralı paylaşmaktır. Bilgi paylaşınca yeşerir ve güzelleşir.

Peki, insan neden topluluk karşısında konuşurken eli ayağına dolaşır? Neden insan ailesiyle veya sevdiği kişiyle konuşurken son derece rahattır da, kalabalık karşısında konuşurken gerilir?

 

İyi bir konuşmacı olmak için dikkat edilmesi gerekenler;

  • İnsanlar kendisini konuşma yapacağı ortamda hayal etmesi; o anı gözünde canlandırması çok yararlıdır. Konuşmacı genel kavramları hayal etmesi, o anı önceden yaşamasıdır.

 

  • Bir konuşmacının en önemli silahı tanımadığınız bir ortamda konuşacaksa, mutlaka o topluluk hakkında bilgi edinmesi gerekir. Kime konuşacağını bilmeyen insan, iyi bir konuşma yapamaz. Çünkü konuşma yapmak sahne içinde bulunan tüm insanlar arasında enerji alışverişi demektir. Olumlu bir elektrik yaratmak için, her konuşmacının konuşacağı topluluğu ve ortamı tanıması gerekir.

 

  • İyi bir konuşma en önemli koşulu, iyi bir hazırlık yapmaktır. Konuşma yapmak üzerine saatler, günler, haftalar, aylarca düşünmeyi gerektirir. TED gibi platformlarda konuşma yapmak için, bütün konuşmacılar uzun sürelerce hazırlanır. Bir insan konuyu ne kadar çok iyi bilirse bilsin, üzerine düşünmediği konuyu dinleyiciye aktarması hiç de kolay değildir.

 

  • İyi konuşmanın temel kurallarından biri de; samimi ve doğal olmasıdır. Çoğu insan, topluluk önünde konuşurken olduğundan daha bilgili ya da havalı görünmeye çalışır. Bu çaba etkili olmak bir yana aslında tam tersi bir etki yaratır. İnsanın sade bir dille konuşması, kendi karakterini, rengini, ruhunu yansıtması konuşmacıyı dinleyiciyi üzerinde daha iyi bir etki bırakmasını sağlar.

 

  • Topluluk önünde konuşmak bir kağıda sayfalarca yazı dökmenizi gerektirmez. Hatta topluluk önünde konuşan insanlar ellerinde bir eşya almaları özgüven eksikliği olduğunu gösterir. Kendilerini rahat hissetmek için o cismin arkasına sığınır.

 

  • Bir konuşmada en önemli kavram dinleyen kişidir. Konuşmacının kendisini değil, dinleyicileri önemseyen bir düşünce, tavır ve davranış içinde olması gerekir. İnsanlar, kendisini dinleyiciden fazla önemseyen bir konuşmacıyı dinlemek istemezler ve kimse böyle bir konuşmacıyı sevmez. Bu sebeple konuşma yapılan ortamlarda konuşmacılar kahramanı kendileri değil dinleyicileri olarak seçmeleri gerekir.

 

  • Konuşma yaparken dinleyiciyle göz teması kurmak dinleyicinin zihnini açık ve ilgisini önemli kılar. Mutlaka bir konuşmacı sahneyi etkin kullanması gerekir.

 

  • İyi bir konuşmacı tıpkı bir öykü, masal anlatıcısı gibi olmalıdır. Konuşmasının akılda kalıcılığını ve beğenilmesini istiyorsa hikâyeler üzerinden anlatılmalıdır. İnsanlar hikayeleri verilerden ve bilgilerden çok daha fazla önemserler.

 

  • En etkili konuşma; dinleyiciye ilham veren konuşmalardır. Dinleyenleri iyi hissettiren, kendilerine olan güvenlerini pekiştiren, fikir veren konuşmalardır. Heyecanlandıran, umutlandıran, kendimizden daha iyi bir insan çıkarmak için bize ilham veren konuşmalar, belleklerimize kesinlikle kazınır. Etkili bir konuşma ne kadar kısa olursa o kadar iyi olur. Unutmayalım, TED konferansları bize, dünyanın en önemli konularının bile 18 dakikada anlatılabileceğini kanıtladı. Konuşmaların kısa oluşu dinlene bilirliğini de arttırır, konuşmanın etkisini de. O yüzden yapacağınız konuşmaları kısa ve öz bilgi verici olması önemlidir.

Son olarak;

Bence iyi bir konuşma yapmak aslında bir tavır ve bir duruş meselesidir. En az konuşmanın içeriği kadar rol oynar. İyi bir konuşma yapmanın formülü, kendin gibi olmayı başarmasına bağlıdır. Konuşmak yazmaktan çok farklı bir eylemdir. Eğer  iyi bir konuşmacı olmak ve kitlelere seslenmek isterseniz önce özgün ve sizi ‘SİZ’ yapan şeyi bulmanız önemlidir.

 

Umarım sizler için iyi bir konuşmacı olmanın temel ve kısa olarak söz etmeyi başarabilmişimdir. Beğendiyseniz ve böyle yazıların olmasını isterseniz yorumlara bilmek istediklerinizi iletebilir bir sonraki yazıyı siz seçebilirsiniz.

 

Email adresiniz açık olarak kullanıcılara paylaşılmaz. Doldurulma zorunluluğu vardır*.