Yaratıcılığa Engel  7 Kötü Alışkanlık

Yaratıcılığa Engel 7 Kötü Alışkanlık

Daha yaratıcı ve üretken olmak kim istemez ki? Merak etmeyin zaman herkes için aynı. Sadece torpilli olan ben  değilim. Herkes gibi benim de 24 saatim var. Önemli olan 24 saati hangimiz daha doğru ve güzel değerlendirebiliyor? Her gün en iyi şekilde yaratıcı olun demiyorum. Daha önce ki yazılarımda söylediğim gibi zamanı yönetmeye çalışmayın. Ömrünüzü harcarsınız. Kendinizi Yönetin.

 

Yartıcı çalışmak için kendimizi nasıl yönetiriz?

Öncelikle bilinçaltımız günlük olarak bizi alışılmışlıklarla yönlendirmeye çalışır. Vicdan olarak da kendimizi rahat hissederiz. Ohh alışılmışın dışına çıkmadık, bugün de koyun gibi yaşadık. Ama bu alışkanlıklar bizim çalışmalarımızı üretkenliğimizi verimliliğimizi sabote ettiğinin farkında değiliz.

Yaratıcı olmak şimdi bir daha kolay aşağıda belirttiğim 7 alışkanlığı sakın atlamayın.Eğer atlamazsanız yaşamınıza kalite katabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı doğru yönde değiştirirseniz bir süre sonra alışkanlıklarınız bilinçlenmiş bir şekilde elinize, kolunuza, ayağınıza en asıl da beyninize yansıyacaktır.

Hadi şimdi sürekli atlanılan bu 7 alışkanlığa göz atalım;

ALIŞKANLIKLARINIZI ŞİMDİ DEĞİŞTİRİN!

 

1. Kahvaltıyı atlamak

Uzmanlara göre çoğu kişinin en bilinçli olarak kaçtığı öğün sabah kahvaltısı. Aslında gece uykusunun ardından metabolizmanızı bozan ve sizleri gün boyunca focuslanmanızı, yaratıcı olmanıza yardımcı olan kan şekerinizi yenileyen öğündür. Bunu yapmadığın sürece tabiri caizse sıçtınız! Çünkü hızlı yaşlanacaksınız. Aranızdan bazıları dedemde kahvaltı yapmazdı dediğini duyar gibiyim. Vazgeç bahanelerden deden eski toprak sen çabuk bozulan çin malı gibisin. Kaliteli olmak istiyorsan kendine bakmak zorundasın dostum. 🙂

Sabah kahvaltısını yapmazsan kan şekerin düşer yorgun hissedersin, mutsuz olursun, işlerine odaklanamazsın, sürekli gergin olursun. Unutma değişim senin elinde. Sihirli değneğin dokunmasını bekleme. İki yumurta kır ye. Birilerini uğraştırma kendin yap! 🙂

2. Fazla şeker tüketimi

Kan şekeri dedik diye sabah sabah  Canga da yeme yani. Çok fazla şeker de bu sefer konsantre olmanızı etkiler. Bazı araştırmalara göre 25 gr glikozun tatlı noktası olduğu, ancak bunları nereden aldığınızın yaratıcılığını belirleyen şey olduğunu göstermektedir.

Örneğin glikozu gidip sen Karam yiyerek alırsan, Enerji takviyen 20 dk sürecektir. O yüzden git yulaf ezmesi ye karbonhidrat tüket ki enerjin yavaşça serbest kalsın ve odaklanmana yardımcı olsun.

 

3. Alarm ertelemek

Sabah ah şu alarm keşke çalmasa ne güzel olur dimi? Sanki 5 dk sonra çalsa her şey daha güzel olacak gibi zamansız ötüyor. Yani bir noktada bunu hepimiz deneyimledik ama artık veda etme vakti. Çünkü beyniniz uyanma vaktini biliyor onu bu alışkanlıktan uzak tutun. Uykuya daldığınızda beyniniz sizi sabah uyanacak şekilde karmaşık programlardan çıkartarak uyanmaya hazırlıyor. Bir nevi her gün güncelleniyor ve yedekleniyoruz.

Kendinizi bundan sonraki sabahlarda alarm çalmadan yataktan çıkarın ve o doyumsuz zamanın tadını çıkarın. Sen de mutlu ol ben de. Sabah uykulu halini görmekten çok sıkıldım. 🙂

 

4. Önceliklendirememe

Önceliklerinizi sıraya koyabiliyor musunuz?  Çoğu kişi gündelik hayatını bilinçsiz ve amaçsızca yaşıyor. Eğer öncelikleriniz doğru sıralayabilirseniz üretkenlik yönünüz daha ağır basmaya başlayacak ve aldığınız keyf şu ankinin bir kaç misli daha fazla olacak. En azından bir amacınız olacak.

Bu konuda Warren’in uyarısını gözlerinizin önüne getirin ; önce bir ajanda satın alın sonra da ölmeden önce yapmak istediğiniz 25 şeyin listesini yapın. Sonra da bu listeden en iyi 5′ i secin.

Artık bir amacınız var!

 

5. Kolaya kaçmak

İnsanoğlu yani biz, genelde kıssadan hisse çalışmayı çok sever. Özellikle ucunda para kazanmak olunca zora gelemez kolay yoldan milyonları indirir.  Bu yüzden zoru seçmek her zaman aklımızın ucundan bile geçmez. Nasıl olsa her şeyi kolay ve amaçsızca yapabiliyorum. Ne gerek var çalışıp da zor hedefler koymaya.

Yanlış.

Zor hedefler koyun, düşün kalkın ama yapın. Olmadı mı bir daha deneyin. Olmadı mı farklı bişey deneyin ama zordan vazgeçmeyin. Bizi ileri taşıyacak zorluklar belirleyin. Sonunda o yeşin uçsuz bucaksız meyve dolu araziye düşeceğiz. Ne yapmak istediğinizden emin olun!

6. Mükemmeliyetçilik

Mükemmel olmaya çalışmayın. Mükemmelliyetiçilik size başarısızlık korkusu getirir. Mükemmel olmaya çalıştıkça basit ve güzel başarılı şeylerden uzaklaşırsınız. Bilinçaltınız sizi doğrudan uzaklaştırır.

 

7. Boş boş internette surf yapmak

Tam bir suçluluk duygusu. Amaçsızca ve sebepsizce bugün de buradayız paylaşımlarına üç dakikada bir bakma size hiç bir şey kazandırmayacaktır. Sürekli yanılmanıza sebep olacaktır. Sonunda da yaptığınız şeyin doğru olduğuna inandıracaktır. Yaratıcılığını ve çalışkanlığınızı kesintiye uğratıyorsunuz. Öncelikleriniz aykırı davranma sizi sürekli geride bırakacaktır. Surf yapmak yerine fikirleriniz bir kağıda not edin. Bu notları en çok baktığınız yöne doğru yapıştırın. Bu fikirlerinize yönelik çalışma saatleri belirleyin, daha sonra da bu saatlerin dışına çıkmayın.

Farkındalık ilk adımdır. Kötü alışkanlıklarınızı bırakmak için şimdi size güzel gelen boş şeylerden uzaklaşın. Olmak istediğiniz kişiyi seçin BOŞ biri mi yoksa hedeflerine bağlı ve denedim ama başarısız oldum diyebilecek cesaretli kişi mi?  Seçim sizin!

 

Email adresiniz açık olarak kullanıcılara paylaşılmaz. Doldurulma zorunluluğu vardır*.