Yaz Mimi (Mimlendiniz)

Yaz Mimi (Mimlendiniz)

Öncelikle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Daha önce herhangi bir mime katılmadığım için, bu fırsatı bana veren www.isbufikirbu.com Blog yazarı Erhan Çakırlar’a  çok teşekkür ediyorum. Öncelikle daha önce hiç mim yazmamış biri olarak mim ne olduğunu bilmeyen arkadaşlarımız vardır diye “MİM” nedir açıklamak istedim.

Mim blog yazarları arasında kullanılan  geleneksel blog kültürünün en eski trendlerinden biridir. Mim blog yazarları arasında paslaşma demektir. Herhangi bir konu hakkındaki düşüncelerini yazdıktan sonra başka bir blog yazarı olan arkadaşını mimleyerek  pas atarak  aynı konu hakkında o kişinin de düşüncelerini yazmasını sağlamaktır.

Umarım bundan sonraki mimlerde de yer alırım.

Başlıktan da anlaşıldığı üzere bu mimin konusu Yaz. 

Öncelikle Yaz deyince aklıma parmak arası terlik, güneş gözlükleri, bronz ten, tuzlu deniz kokusu geliyor. Tüm mevsimleri yaşamasını seven biriyimdir.

Ancak yaza ayrı bir bağlıyım.

 

1- Yaz mı Kış mı?

Sanırım yukarıda golü atmış bulunmaktayım. Yaz benim için ayrı ayrı ferah kokuları barındırıyor. İlkbahar çocuğuyum belki de yaz mevsimine bu yüzdendir sevdam. O uçsuz bucaksız ekilen arazilerde  güneş gibi parlayan ekinler. Diğer tarafta yer yüzüne düşmüş küçük güneşler.( ay çiçeği, çekirdek).   🙂  Ama yine de deniz kum ve güneş vazgeçilmez üçlümüz. Bu arada kış mevsimine sözümüz yok yazı yaşıyorsak onun sayesinde yaşıyoruz.

Uzun lafın kısası bana yazı versinler. Kalan sağlar sizindir. Artık ben sizi yazları misafir alır, siz de beni kışları ağırlarsınız. 🙂

2- Hayalindeki tatil neresi, neden?

Sanırım  tatil hiçbir zaman benim konum olmadı. Ancak konu ettiğim zamanlarda görmek istediğim yerler sıcak iklimler olduğunu belirtmek isterim. Ama tüm dünyayı da gezmek isterim. Böylece de çok gezmek mi? Yoksa çok okumak mı? daha kazançlı(parasal değil) durumdur yorumlarda sizlerden de duymak isterim.

Sıcak iklim sebebi ve nedenine gelecek olursak da yaz aylarının benim gönlümde ayrı bir yer olduğundan. Daha çok huzur buluyorum.

3- Tatil hakkındaki en büyük beklentin nedir?

Tatil deyince beklentisi olur mu bilmem ama herhalde en güzeli dinlenmek ve huzur bulmak. Yeni bir yer keşfedip paylaşmak ve o anı yaşamak olduğunu düşünüyorum. Uzun tatillerde tatil olmaktan çıkıyor. Tatilin kısası daha makbuldur.

4- Sınırsız bir bütçen olsa, bunu nasıl kullanırdın?

Sınırsızlık konusu demek bir şeyin suyunun çıkmasıdır. Yani bütçe olunca sınırlısı da kullanılır hale getirmektir olay. Yol yordam bilmeyen birine de sınırsız bir bütçe versek iki yanlış yapar üçüncü de krallık kurarmış. Mesele sınırsızlık değil mesele sınırları aşarak başarıp kullanmaktır.

5- Unutamadığınız bir tatil anınız var mı?

Benim tatillerim eğlence doludur. Hangisini hatırlıyorsun diye soracak olursanız, belki bir kaçını belki de hiç birini. Anı yaşamak benim için en güzelidir. Tabi bazen de anları kayıt altına almak da o anı ölümsüzleştirmektir.

Komik bir anımı sizlerle paylaşmak isterim. 19’lu yaşlarımın başındayken. Tek başıma bir yolculuk yapma kararı alıp. Almanya’lara kadar gitmiştim. İyi hoşta o zamanlar dil konusunda sıkıntı yaşadığımı hiç göz önüne getirmemiştim. Sınırlı bir bütçeyle çıktığım bu yolda; Berlin Havaalanına vardığımda gümrük kontrol noktasında geçtiğimde Berlin’den yaklaşık 2 saat uzaklıkta bir kasabaya arkadaşımı görmek için gitmeye karar verdim.Tabi avrupada çoğu yerde turnike noktası bulunmuyor. Bu yüzden makinalardan bilet almaya koyuldum. Karşıma çıkan cihazın dilini Almanca’dan İngilizce’ye çevirmek için biraz uğraştıktan sonra başarılı oldum. Ancak karşıma çıkan ekran pek Almanca’dan pek bir farkı olmadı çünkü İngilizce yetersizliğinden sınıfta kaldım. Ekranda o kadar çok çeşit bilet sıralaması vardı ki, biletlerin ne bileti olduğunu anlamak ayrı bir konu fiyatları algılamak ayrı. Neyse 17 Euro’luk gözüme en ucun gelen bileti almaya karar verdim ve cebe attım kasabaya trenle geçmek için yola koyuldum. Yolculuğumun ilk yarım saatini tamamladığımda başka bir kasabadan yolcu almak için tren yavaşladı ve o sırada bilet kontrol sorumluları trene bindi. Ben de o sırada hiç bir sıkıntı yokmuşçasına bir köşede müzik dinleyerek seyahatime devam ediyorum. Daha sonra sorumlular benim yanıma gelip biletim olup olmadığını kontrol etmek istediler. Ben de tabiki dilsiz bir kedi gibi biletimi uzatım çok rahat bir şekilde gerindim. Sorumlu tepeden bir tırnağa bir süzdükten sonra bana Almanca ve İngilizce bir kaç cümle söyledi. Tabi ki ben anlamadım. Bir kaç koltuk önümle oturan bir baş örtülü kadından belki Türk’tür diye medet umdum. Kadının Türk çıkmasıyla yüzümdeki tebessüm biraz daha arttı. Kadına ne diyolar diye sorduğumda, kadının bana sorduğu soruyla algı sistemim tamamen kaydı. Ne demek istediğini idrak edememiştim. “Yavrum sen sakat mısın?” Cümlesinin anlamını iyi yönde bir türlü algılayamıyorum. Efendim diye cevap verdiğimde tekrar sakat mısın sakat bileti almışsın dediğinde dünyam kararmıştı. Bu kararmanın sonucu da bana 270 Euro cezaya mal olmuştu. Neyse ki yalvar yakar derken cezamı biraz da hafifleterek 120 Euro’ya kadar düşürmeyi başardım. Ancak bizim yöremize ait bir deyimle konuyu kapatmak isterim; “Bilmediğim otla totoyu silmemiz gerektiğini de anladım.” 🙂

6- Yazın yapmaktan en keyif aldığınız aktivite nedir?

Çalışan bir kişi olduğum için yazın 20-25 günlük tatilde tek amacım dinlenmek ve gezmek oluyor. Elimden geldiğince dinlenip eğlenmeye çalışıyorum. Malum tatil bitince yine günler bir birine karışıyor.

Umarım okumaktan zevk aldığınız bir mim olmuştur. Farklı blogları da mimlemek isterim. Ancak herkesin yoğunluk durumunu bilmediğim için bu isteğimi tüm blog yazarlarına açık olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca www.isbufikirbu.com Blog yazarı Erhan Çakırlar’a da böyle güzel bir mim konusunda bana da yer verdiği için tekrardan çok teşekkür ediyorum.

4 comments found

  1. Büyük bir cesaret ile başladığınız yolculuk üst üste darbelerle son bulmuş 🙂 Farklı ülkelerin cezai uygulamalarını da bilemiyor insan, siz yine iyi iş çıkarmışsınız. Ayrıca davetime icabet ettiğiniz için teşekkür ederim. Güzeldi elinize sağlık.

Email adresiniz açık olarak kullanıcılara paylaşılmaz. Doldurulma zorunluluğu vardır*.