YAZI YAZMAK HAKKINDA 8 HARİKA ÖNERİ

YAZI YAZMAK HAKKINDA 8 HARİKA ÖNERİ

 

Yazı yazmak ne kadar düşünce olarak güzel  ve keyif verici görünse de; bir o kadar da sıkıcı ve zordur da. Bazı okuyucularımdan ve arkadaşlarımdan genellikle iyi bir blogger olabilmek için temel kurallar nelerdir gibi sorular alıyorum. Aslında yazmak tamamen kişinin okuma ve okumanın da ötesinde, okutma ve aydınlatma isteğinden başlayan, yazma. İsteği düşüncesinden geliyor.  Fakat bu tüm insanlarda aynı olacak diye bir şey değildir. Öncelikle azim ve sabır gerektiren bir duygudur. Hatta bazen yazdığınız veya paylaşımda bulunduğunuz şeyler sizi hayal kırıklığına bile uğratabiliyor. Hazır olmadığınızı düşünmeyin. Başlamadığın bir durum için hazır olup olmadığını bilemezsin.

Tüm eleştirilere açık olmalısınız. Sonuç ne olursa olsun gelişmekten ve yazmaktan vaz geçmediğiniz sürece kazanacaksınız. Ama şunu unutmayın ki yazmak bir istektir. İçinizden gelmiyor ise yazmak için hiçbir sebebiniz yoktur. Belki de iyi bir okuyucu olabilirsiniz . 🙂

Araştırmalarım ve çıkarımlarım doğrultusunda iyi bir yazar olma yolunda  kendinizi geliştirmek için adımlar atmaya başlamanız için;

 

 1. Hazır Olduğunuzu Hissetmeden Başlayın

 

İstek ve yazma aşkı damarlarınızda dolaşıyor ise asla hazır olmayı beklemeyin. Beklemek her zaman hedeflerden uzaklaştırır. Hemen başlamalısınız. Yapıp yapamadığınızı o zaman göreceksiniz.

 

 1. Konuştuğunuz Gibi Yazın

 

Evet öncelikle profesyonel olmayışınız sizi yazmaktan alıkoymasın. Sadelik ve gerçek duygu her zaman geçerlidir. Çok cümleler sarf ederek konuları dallanıp budaklandırmaya gerek yok.  Sade bir yapı içinde duygularınızı aktardığınız sürece, yazmaktan da sıkılmayacaksınız. Konuşur gibi yazıp daha sonra da netlik kazandırmak için düzeltmelerinizi yapın.

 

 1. Yazılarınız Tüm Konuyu Kapsamalı

Yazdıklarınız bir bütün içerisinde olmalı. İçeriğe ve detaylara yer vermelisiniz. Bu şekilde konuları da finale taşırsınız.

 

 

 

 1. İdeal Kitleniz İçin Yazın

 

İster hayal ister gerçek olsun. Önce hayallerinizi süsleyin. Okuyucularınıza hitaben yazdığınızı düşünün. Yazabildiğiniz ve istediğinize ulaşmak için resim zihninizde canlanmalı. Aldığınız ilhamlarla da devamlılığınız sağlayabilirsiniz..

 

 1. En Mükemmel Anı Siz Belirleyin

 

Perilerin gelip sizi dürtmesini beklemeyin! “Başlamak için en iyi an şuandır.” Duygu ve düşüncelerinizi bir kağıda dökün, bu şekilde de hedefleriniz için ön taslağı oluşturmuş olacaksınız.

 

 1. Yazarların Eserlerini Okuyun

 

İyi bir yazar olabilmek için, ilk basamak çok okumak çok araştırmaktır. Hayranı olduğunuz tüm yazar ve yazıları okuyarak ilham perilerinizin canlanmasına sebep olun. Önce kendinizi sonra da çevrenizdekileri geliştirin.

Aynı zamanda yazma tekniklerini öğrenerek ufkunuzu geliştirirsiniz.

 

 1. Yazma Rutininizi Sabitleyin

Her yazarın kendine has rutin çalışma tarzı vardır. Öncelikle siz de kendiniz mutlu ve verimli olduğunuz anları tespit edin. Böylece rutin bir şekilde yazdıkça becerileriniz gelişecektir.

 

 1. Yazar Gruplarına Üye Olun

 

Yazar gruplarında illaki sizler gibi yazarlık ilgisi ve azmi olan kafa dengi kişiler olacaktır. Bu şekilde  kendi yönünüzü tayin etmenize rehber olacaktır.

Yazar olma konusunda kalbinizin sesine kulak verin. Hedefinize doğru ilerleyin. Yazma kişisel dengeyi ve zihni rahatlatan , geliştiren önemli bir uğraştır. Eğer gerçekten yazmak istiyorsanız beklemeyin şimdi başlayın. Zaten yolun yarısı başlamaktır. Sonrası çalışma ve azimdir.

 

8 comments found

 1. Değerli öneriler gerçekten. Yazabilmek, “iyi yazabilmek” için öncelikle çok okunması gerektiğine inanıyorum. Ülkemizde son yıllarda parasıyla kitap bastırma gibi haller ortaya çıktı maalesef. Yeterli okuma alt yapısına sahip olmadan yazar olmaya niyetlenenlerin ortaya koyduğu eserler maalesef çok umut verici değil. Bu sebeple de güncel Türk Edebiyatı büyük bir çöküş içinde şu an.
  Yazmak, bir taşma halidir. Taşması için önce okuyarak o kabın doldurulması gerek.
  Bir minik öneri de ben ekleyeyim: Kendi yazdıklarımızı yayınlamadan önce yüksek sesle okumak da çok yararlı. Yazarken fark etmediğimiz birçok detayı sesli okumada yakalayabiliyoruz. Önerileriniz için teşekkürler; hepsini kendi yazı çalışmalarımda dikkate alacağım.

  1. Değerlendirmeniz ve tespitlerinize kesinlikle katılıyorum. Umarım hepimiz bu konuda daha da bilinçli olur geleceğe daha iyi yazılar aktarırız. Yorumunuz için teşekkürler.

 2. Yazmak işi gönül işidir bana göre.. Herkes yazamaz diye düşünüyorum. Çevremde bir çok arkadaşıma blog açması için öneride bulunduğumda yok ben yazamam cevabını aldım. Yazı yazmak hakkında önerileriniz harikaydı. Dikkate alacağım.Sevgiler 🙂

Email adresiniz açık olarak kullanıcılara paylaşılmaz. Doldurulma zorunluluğu vardır*.